Prečo je networking dôležitý a ako na to

Networking. Slovo, ktoré sa veľmi často spomína vo všetkých oblastiach života. Väčšine z nás je známe z oblasti kariéry. Prečo je networking dôležitý? Ako súvisí networking s úspechmi v kariére a výskume a prečo by sme si mali okolo seba budovať sieť kontaktov?

networking

fauxels at Pexels

Výhody networkingu

Človek je sociálny tvor a vo všeobecnosti sa cítime dobre, keď komunikujeme s inými ľuďmi. V kariérnej oblasti to platí tiež. Keď poznáme tých správnych ľudí, ľahšie sa dozvieme o nových pracovných ponukách a získame odporúčania. Mať známych je tiež výhodné pri nadväzovaní nových spoluprác, pričom práve spolupráca významne posúva vedu dopredu. Tiež je dobré mať medzi známymi aj ľudí z iných oblastí a s inou odbornosťou, ako je tá naša. Veľa inovatívnych nápadov a objavov vzniklo práve vďaka multidisciplinárnej spolupráci. Vďaka networkingu sa môžeme tiež dozvedieť viac o možnostiach v rámci nášho odboru. 

Ako vybudovať pomocou networkingu sieť kontaktov?

Možno to znie trochu ako klišé, ale základom je komunikácia. Odlož hanblivosť bokom a rozprávaj sa! Bol/a si na zaujímavej prednáške? Využi možnosť diskusie a spýtaj sa prednášajúceho/prednášajúcej na veci, ktoré Ťa zaujali. Ak diskusia nie je priamo súčasťou programu, choď za dotyčným/dotyčnou po prednáške osobne. Poteší sa, že Ťa jeho/jej práca zaujala a máš záujem dozvedieť sa viac. Ak sa jedná o vyučujúcu/vyučujúceho v škole, väčšine môžeš bez obáv zaklopať na dvere, alebo si dohodnúť stretnutie. Moja skúsenosť bola vždy taká, že boli ochotní sa so mnou porozprávať a ukázať mi, čo ma zaujímalo. 

Nezabúdaj tiež na spolužiakov. Práve počas vysokej školy vznikajú priateľstvá na celý život. Nepremeškaj túto šancu a keď sa dá, tak choď na tú párty 😉 alebo na pivo, kávičku… Možno Ti to v úvodných ročníkoch pripadá byť ešte príliš vzdialené, ale už onedlho sa každý z vás bude venovať svojmu výskumu a stane sa expertom vo svojom odbore. Je super, keď počas svojej práce narazíš na problematiku z inej oblasti a máš sa koho bez obáv spýtať aj tie „hlúpe“ otázky, alebo Ti kamarát dá spätnú väzbu napríklad na Tvoju prezentáciu.

networking

Helena Lopes at Pexels

…ale veď teraz je korona…

Áno, tento fakt nadväzovanie nových kontaktov dosť komplikuje. Avšak existujú aj online udalosti, na ktorých „stretneš“ ľudí a nemusíš pritom ani vyjsť z pohodlia svojej izby. Niektoré sú prednášky, kde máš šancu iba počúvať, diskusie, počas ktorých máš priestor aj klásť otázky a potom je tu napríklad „náš“ Networking. Networking by NextStep Science je (v tejto situácií) online podujatie, na ktorom máš možnosť sa neformálne zoznámiť a porozprávať s ostatnými účastníkmi, ktorí sú tiež nadšencami vedy a technológií, ako Ty. Rozhovory sa zvyknú točiť okolo prírodných vied, avšak rozmanitosť účastníkov zaručuje, že sa vždy dozvieš niečo nové. Počas rozhovorov v menších skupinkách máte možnosť sa bližšie spoznať a tiež si vymeniť na seba kontakt. Je to ideálny priestor pre vznik nových nápadov a spoluprác. 

Toto „online“ obdobie otvára tiež možnosti, ktoré neboli dovtedy veľmi prístupné. Teraz je možné sa počas jedného dňa bez problémov zúčastniť prednášky v Anglicku a o dve hodinky počúvať diskusiu odborníkov v Bratislave bez toho, aby sme kamkoľvek cestovali. Je super nebyť obmedzení miestom bydliska a mať šancu spoznať ľudí, ktorých by sme inak nemali ako stretnúť. 

networking

cottonbro at Pexels

Ako zostať v kontakte?

Samozrejme bezkonkurenčne najľahšie je pravidelne sa stretávať, napríklad v škole. Ale čo ak to nie je možné? Dnešná doba má aj v tomto smere veľké výhody. Stačí sa len „skamarátiť“ na sociálnej sieti a môžeš mať prehľad o tom, čím sa Tvoji známi práve zaoberajú. Ak Ťa až tak nezaujímajú ich domáce zvieratká a dovolenky, existuje aj profesionálna sociálna sieť, kde sa ľudia venujú práve svojej odbornosti a kariére – LinkedIn. LinkedIn je prehľadný, dokonca automaticky upozorňuje na kariérne úspechy Tvojich kontaktov. Niekedy vie aj jeden “lajk“ alebo komentár znovu rozprúdiť diskusiu. Môžeš si tam vytvoriť svoj profesionálny profil so životopisom a rovnako si prezerať profily ostatných. Tiež ti pomôže udržať si prehľad o firmách a organizáciách, ktoré Ťa zaujímajú. Viac informácií nájdeš v našom článku konkrétne na túto tému. 

networking

Tracy Le Blanc at Pexels

Ďalšou možnosťou je zúčastňovať sa niektorých udalostí pravidelne. Napríklad naše podujatia, ako napríklad NetworkingCareer Talks sa konajú každý mesiac a niektorí účastníci sa ich s obľubou zúčastňujú opakovane. Super sú tiež väčšie podujatia (ako napríklad NextStep Science Conference 2021), na ktorých máš možnosť sa stretnúť aj so zástupcami firiem, v ktorých by si raz mohol/mohla pracovať, iniciatív, ktoré Ti pomôžu naplniť Tvoj životopis užitočnými skúsenosťami a to všetko pod jednou (tentokrát virtuálnou) strechou! 

Tiež je dobré stať sa členom rôznych komunít (napríklad NextStep Science Community, Žijem vedu, Vedátorské novinky  a iné), udržovať si tak prehľad a dozvedať sa množstvo užitočných informácií. 

Verím, že Ťa môj článok povzbudil a motivoval k aktivite aj v oblasti budovania siete kontaktov, aj v týchto časoch. Nezabudni sledovať NextStep Science na sociálnych sieťach a budeš mať stále aktuálne info o našej činnosti!

Autor: Mgr. Mária Mazúrová

Leave a Reply