LinkedIn – čo, prečo, ako?

LinkedIn. Sociálna sieť, ktorá Ti umožňuje naviazať spojenia so spoločnosťami a podnikmi rôznych odvetví. Platforma, ktorá Ti sprostredkuje komunikáciu s pracovníkmi firiem na dôležitých pozíciách. Prostredie, kde si nájdeš pracovné ponuky a taktiež si vieš vybudovať silnú sieť sociálnych kontaktov. Poradíme Ti, ako na to.

LinkedIn sa radí medzi najdôveryhodnejšie sociálne siete, na ktorej vieš zanechať svoju „digitálnu stopu“. Je to sociálna sieť pre profesionálov. Pre ľudí, ktorí chcú využiť silné stránky internetu a profitovať z nich. 

Ako študent vysokej školy (alebo jej úspešný absolvent) sa nachádzaš v období, kedy robíš vo svojom živote jedno z najdôležitejších rozhodnutí, doposiaľ. Ukončuješ (ukončil si) štatút študenta a prechádzaš do kariérneho sveta. Začínaš si plánovať svoju kariérnu cestu, hľadať si prácu, budovať sieť kontaktov v rámci svojej profesie, v ktorej sa chceš pohybovať – a LinkedIn prezentuje typ platformy, ktorá Ti vie pomôcť toto všetko dosiahnuť. 

Je veľmi dôležité premýšľať nad tým, čo skutočne chceš vo svojom kariérnom živote dosiahnuť, aké sú Tvoje ciele, aké si doposiaľ dosiahol  výsledky, aké zručnosti si nadobudol a aké cenné informácie a vedomosti si bol schopný „nasať“ v študovanej oblasti, v ktorej sa plánuješ pohybovať a zdokonalovať.

Možno sa sám seba pýtaš podobné otázky akými sú:

V akých spoločnostiach by som chcel/a pracovať?

Aké sú pozície, o ktoré sa môžem uchádzať a na ktoré som kvalifikovaný/á?

Kde nájdem ponuky práce? 

A čo mám spraviť, aby som mal/a šancu sa o danú pozíciu uchádzať?

Ako dokážem potenciálnemu zamestnávateľovi, že vidia pred sebou silného kandidáta do svojej spoločnosti?

Dobrou správou je, že LinkedIn Ti s týmito všetkými otázkami vie pomôcť. Pomôže Ti vybudovať si svoju vlastnú digitálnu stopu, ktorá je esenciálna pre tvoju „osobnú značku“. 

Prvým krokom a veľmi podstatnou súčasťou úspechu na LinkedIne je správne vyplnenie a nastavenie si profilového účtu. Tým sa stávaš silným členom siete  a ostatní si Ťa začnú všímať. Dôležité je tiež vytvorenie si sociálnej siete kontaktov, ľudí, ktorými sa obklopuješ, ktorí Ťa zaujímajú a inšpirujú po profesijnej, kariérnej stránke.

LinkedIn a jeho užívatelia

Na LinkedIne je zaregistrovaných viac ako 500 miliónov používateľov a platforma poskytuje dáta a informácie viac ako 9 miliónov spoločností po celom svete. Nedávne výsledky štúdie preukázali, že viac ako 70% spoločností využíva sociálne siete na skríning potenciálnych kandidátov do svojich firiem – a LinkedIn sa radí medzi najpopulárnejšiu a najvyužívanejšiu platformu. 

 92% rekruiterov využíva sociálne siete na hľadanie kandidátov – aj v tejto štatistike drží LinkedIn prvenstvo.

Zo štatistík vyplýva, že Tvoja šanca na nájdenie si práce klesá až o neuveriteľných 57%, ak ťa rekruiteri nevedia nájsť na sociálnych sieťach. 

Je to teda platforma, vďaka ktorej máš možnosť presadiť sa, zdieľať svoje profesionálne úspechy, spoznávať ľudí z rovnakej „brandže“, budovať s nimi vzťahy, riešiť vzájomnú spoluprácu a taktiež si nájsť prácu. 

Čo teda o Tebe zistia potenciálni zamestnávatelia ak objavia Tvoj profil na webe? LinkedIn profil sa im zobrazí ako prvý, ak hľadajú niekoho meno na Internete. Preto je tvoj profil na tejto sociálnej sieti niečo, čo by si mal využiť vo svoj prospech, z čoho by si mal profitovať pri hľadaní vysnenej práce.

cottonbro at Pexels

Aký je rozdiel medzi tvojím CV (curriculum vitae/životopisom) a LinkedInom? 

Keď porovnáme tieto dve možnosti zdieľania svojho dosiahnutého vzdelania a nadobudnutých zručností z praxe, svoje CV píšeš pasívnou formou. To znamená, že len v odrážkach/bodoch stručne definuješ na akej škole si študoval, kde si brigádoval, aké máš znalosti v počítačových programoch, atď. 

Oproti tomu predstavuje LinkedIn akoby „živý kus papiera“, kde môžeš uverejniť svoje úspechy v štúdiu, záujmy či dobrovoľníctvo – a to napríklad dokonca formou videa či dokumentu. LinkedIn poskytuje tvojmu životopisu hĺbku – nejde len o priame vymenovanie tvojho vzdelania ako uvádzaš v CV. 

LinkedIn do seba implementoval prvky z iných sociálnych sietí akými je napríklad Facebook – máš možnosť pridávať hashtagy k svojim postom – vďaka nim zdieľať svoje záujmy, dávaš najavo koho sleduješ, vyjadruješ sa k danej tematike, o ktorej píšeš, ktorú prezentuješ. Na základe kľúčových slov ťa vedia iní užívatelia vyhľadať a nadviazať s tebou spojenie.

LinkedIn umožňuje pridávanie odporúčaní, čo sa týka tvojich preukázaných  zručností, dosiahnutých výsledkov a úspechov – od rovesníkov, profesorov, bývalých kolegov – táto možnosť ti zdvíha šance na nové spojenia s potenciálnymi zamestnancami či rekruitermi. Je to prostriedok, vďaka ktorému o Tebe môžu iní zistiť niečo viac z pohľadu toho ako ťa iní ľudia vnímajú – toto je niečo, čo CV neposkytuje. 

Z vlastnej skúsenosti, LinkedIn predstavuje profesionálnu sociálnu sieť, umožňujúcu Ti dostať sa bližšie k firmám, o ktoré sa zaujímaš. Vytvoriť si sieť pevných kontaktov na profesijnej úrovni, ktorá Ti pomôže preraziť v Tvojej kariérnej ceste, v digitálnej dobe 21.storočia.

LinkedIn môže predstavovať kľúč na tvojej ceste za úspechom. Ak ešte nemáš svoj profilový účet, je pravdepodobne ten správny čas si ho vytvoriť. 

Dúfame, že sa Ti náš článok páčil a poskytol Ti užitočné informácie 😊

Autor: Mgr. Veronika Rubintová

Leave a Reply