NextStep Science Conference 3.3.2025

 

Jedinečná príležitosť stretnúť sa počas jedného večera s inšpiratívnymi osobnosťami zo sveta biotech biznisu. Nezmeškaj svoju šancu na rozhovor so zástupcami firmy, v ktorej by si chcel/a pracovať. Nechaj si poradiť odborníkmi, ktoré zručnosti sú na trhu práce žiadané a nauč sa niečo nové na workshopoch!

Videli sme sa 3.3.2025 o 17:00 na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave!

Program NextStep Science Conference 2025

17:00 – 17:20
Otvorenie: Odštartujme budúcnosť
Slávnostné zahájenie NextStep Science Conference 2025.

17:30 – 18:30
Na hranici možného: Prednáška a diskusia s Michaelou Musilovou
Moderovaná debata so slovenskou priekopníčkou vesmírneho výskumu.

18:40 – 19:10
Space ScAvengers: Od kódu k obežnej dráhe: Ako softvér a hardvér formujú budúcnosť vesmíru
Prednáška o inovatívnych technológiách v oblasti vesmírneho výskumu.

19:10 – 19:40
Čas na networking: Prestávka a partneri v centre pozornosti
Prezentácia partnerov a priestor na neformálne rozhovory.

19:40 – 20:25
Môže nájsť prírodovedec uplatnenie v zdravotníctve?

Diskusia o výzvach prírodovedcov v zdravotníctve.

20:30 – 21:15
GoSpace: Voda a zdravie – Inovácie pre trvalo udržateľnú budúcnosť
Prednáška o technologických riešeniach, ktoré chránia naše zdroje vody.

21:15 – 21:30
Tombola: Veda prináša odmeny
Vyhlásenie víťazov tomboly a odovzdanie cien.

21:30
Záver: Krok vpred pre vedu a inovácie
Slávnostné ukončenie konferencie.

Partneri NextStep Science Conference 2025

Hlavní partneri

Partneri

Speakeri

Michaela Musilová

Dr. Michaela Musilová je astrobiologička, autorka a takzvaná marsonautka. Michaela viedla výskum spojený s vesmírom v inštitúciách po celom svete, vrátane: NASA, Európskej vesmírnej agentúre (ESA), CalTech, University College London, Chiba University (Japonsko), Kanadsko-Francúzsko-Havajské observatórium a mnohých ďalších. Ako veliteľka posádky viedla zatiaľ najviac simulovaných misií na Mars a Mesiac (vyše 30), pod záštitou NASA a veľa medzinárodných organizácií. Michaela bola tak isto niekoľko rokov riaditeľkou vesmírnej výskumnej stanice HI-SEAS na Havaji. V súčasnosti je Michaela prezidentkou a zakladateľkou neziskovej organizácie XtremeFrontiers v USA. Je priekopníčkou jedinečného celosvetového projektu: Astro Koruna Zeme. Predstavuje svetovú novinku v kombinovaní expedícií na najvyššiu horu každého kontinentu spolu s vedeckým výskumom v spolupráci s NASA a inštitúciami po celom svete, vzdelávacími aktivitami a natáčaním dokumentárnych filmov. Michaelina práca bola ocenená mnohými vyznamenaniami, medzi ktoré patria Forbes Slovensko 30 pod 30 rokov; 100 najlepších profesionálov v oblasti letectva a kozmonautiky na LinkedIn (2021 & 2022); a grant Emerging Space Leaders. Bola dokonca vybraná na cestu do Antarktídy s najväčšou expedíciou žien-vedkýň. Veľkou časťou Michaelinej práce je prednášanie pre poslucháčov všetkých vekov po celom svete. Jej osvetová práca, práca s medzinárodnými médiami a jej biografia, Žena z Marsu, majú za cieľ pomôcť vzdelávať a posilniť postavenie mladých ľudí po celom svete. K tomu Michaela pomáha ostatným uspieť vo vesmírnom sektore na Medzinárodnej vesmírnej univerzite, ako veľvyslankyňa pre Space ScAvengers a vedúca výskumu NEEDRONIX.

Tomáš Balog

Tomáš Balog, PhD. má doktorát z jadrovej a subjadrovej fyziky. Je skúsený manažér vo výskume a vývoji a v oblasti dátových vied. Pôsobil v rôznych oblastiach R&D, od časticovej fyziky v inštitútoch a univerzitách až po plazmovú fyziku v startupoch, vyvíjajúc nové technológie pre extrémne podmienky. Ako generálny riaditeľ a spoluzakladateľ spoločnosti Space ScAvengers sa zameriava na umožnenie autonómnych multiagentných služieb na zemskom orbite pre aktívne odstraňovanie odpadu a servisné úkony vo vesmíre. Jeho kariéra zahŕňa tiež významné role ako business analytik, vedúci dátových vied a technologický architekt, čo dokazuje jeho schopnosti v riadení tímu, riadení projektov a rozvoji technológií.

Miroslava Horniačková

MUDr. Miroslava Horniačková, PhD., MPH, je lekárka mikrobiologička pôsobiaca na ÚLM Lekárskej fakulty Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave. Je poverená vedením NRC Zbierka kultúr patogénnych mikroorganizmov. Vo svojej vedeckej práci sa zameriava na štúdium antimikrobiálnej rezistencie, biofilmov a antibakteriálnych látok. Jej výskum prispieva k lepšiemu pochopeniu mechanizmov tvorby biofilmov a vývoju nových stratégií na boj proti bakteriálnym infekciám.

MUDr. Horniačková je aktívna aj v akademickej sfére, kde sa podieľa na pregraduálnej aj postgraduálnej výučbe budúcich lekárov a mikrobiológov. Je odborným garantom postgraduálneho špecializačného štúdia pre špecializačný študijný program v špecializačnom odbore laboratórna diagnostika v klinickej mikrobiológii, určeného pre zdravotnícke povolanie laboratórny diagnostik.

MUDr. Horniačková zastáva funkciu prezidentky Slovenskej spoločnosti klinickej mikrobiológie Slovenskej lekárskej spoločnosti, kde prispieva k rozvoju klinickej mikrobiológie na Slovensku. Jej odborné znalosti a výskumné aktivity sú cenným prínosom pre slovenskú medicínu a vedu, najmä v oblasti prevencie a liečby infekčných ochorení.

Andrej Mošať

Dr. Andrej Mošať je slovenský vedec, podnikateľ a občiansky aktivista v ochrane životného prostredia. Pôsobí ako šéf inovácií pre “digitálnu vodu” v spoločnosti GOSPACE LABS s.r.o. Firma sa zameriava na vývoj pokročilých spektroskopických a senzorických technológií využívaných pre ochranu životného prostredia, monitoringu kvality vôd, odpadových a prírodných tokov, aquakultúre a poľnohospodárstva.

Dr. Mošať vyštudoval Fakultu chemickej a potravinárskej technológie STU v Bratislave a doktorát získal na ETH v Zürichu na katedre udržateľného rozvoja. Počas svojej kariéry na Slovensku sa špecializoval na vývoj prenosných analytických zariadení pre životné prostredie a zdravotných pomôcok.

GOSPACE LABS vyvíja nové typy odolných, ponorných senzorov pre in-situ využitie, t.j. vysokoodolné, bez reagencií, schopné merať niekoľko mesiacov až rokov bez zásahu človeka a netoxické. Prvé aplikácie budú v studniach v spolupráci s Výskumným Ústavom Vodného Hospodárstva, VÚVH, ichtyologických štúdiách spolu so Slovenským Rybárskym Zväzom SRZ a Holandským partnerom v intenzívnej agrikultúre.

V blízkej budúcnosti plánujeme pilotné štúdie na riekach a jazerách za účelom monitoringu “zdravotného stavu” riek, jazier a prípadne podzemných vôd s environmentálnymi záťažami.

Dr. Mošať je aktívnym popularizátorom vedy a mentorom mladých talentov. Práca v svetovom tíme GOSPACE LABS je ukážkou špičkovej slovenskej inovácie s globálnym dosahom.

Michal Konečný

RNDr. Michal Konečný, PhD. vyštudoval Katedru genetiky na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave, kde neskôr získal aj titul PhD. Hneď po štúdiách nastúpil na oddelenie lekárskej genetiky Onkologického ústavu sv. Alžbety, kde pôsobil 13 rokov, z toho 7 rokov ako primár oddelenia. Počas jeho pôsobenia laboratórium ako prvé zaviedlo do rutinnej praxe metodiky masívneho paralelného sekvenovania, čím sa stalo priekopníkom genomiky v zdravotníctve. Neskôr pôsobil krátko v Prahe v súkromnej firme GHC Genetics a následne založil laboratórium genomickej medicíny pod značkou GHC GENETICS SK na Slovensku. Laboratórium sa venuje najmä komplexným novátorským metódam, ktoré zavádza do zdravotníckej praxe, napr. celoexómové sekvenovanie. Je autorom mnohých článkov v slovenských aj zahraničných odborných žurnáloch. V minulosti bol aktívnym členom niekoľkých pracovných skupín pod gesciou MZ SR a je spoluautorom niekoľkých odborných odporúčaní. V súčasnosti je druhé volebné obdobie prezidentom Slovenskej spoločnosti lekárskej genetiky SLS. Pôsobí aj ako prednášajúci a oponent na katedre Genetiky Prírodovedeckej fakulty UK ako aj na Katedre biológie Fakulty prírodných vied UCM v Trnave.

Keď nešéfuje v práci, tak sa vo voľných chvíľach venuje športu, sadeniu stromčekov a záchrane planéty.

Moderátori

Samuel Kováčik

Založil projekt Vedátor v roku 2016 . Samuel je teoretický fyzik, dizertáciu získal na FMFI UK, odkiaľ sa pobral na Dublinský Inštitút Pokročilých Štúdií, kde získal výskumný grant od Írskej výskumnej nadácie. Dnes znova pôsobí na FMFI UK a Masarykovej univerzite.

Vo výskume sa zaoberá modifikáciami kvantovej mechaniky, numerickými simuláciami a maticovými modelmi. Karmu si napravuje písaním článkov o čo najnormálnejších témach ako oblaky, rôzne zvieratá či stromy.

Samuel dodnes píše veľkú časť textov Vedátora, robí väčšinu obrázkov, nahráva a edituje Vedátorský podcast, chystá Vedastorky, spravuje túto stránku, Instagram, Facebook a Youtube kanál Vedátora. Vo voľnom čase trochu športuje (beh, gym, lozenie), číta, varí a hráva hry.

Na NextStep Science Conference 2025 bude moderovať diskusiu s Michaelou Musilovou.

Veronika Folentová

Vyštudovala žurnalistiku na Katolíckej univerzite v Ružomberku. Počas školy začala pracovať v denníku SME, kde pôsobila do roku 2014. Vtedy s časťou redakcie odišla na protest proti vstupu Penty do vydavateľstva. Odvtedy pôsobí v Denníku N a venuje sa najmä zdravotníctvu. V roku 2021 získala Novinársku cenu za sériu rozhovorov o covide a Výročnú cenu Literárneho fondu za novinársku tvorbu. Je spoluautorkou knihy rozhovorov Ako byť šťastný? (2022) a autorkou kníh Ako byť zdravý (2023) a Ako byť so sebou spokojný? (2024).

Na NextStep Science Conference 2025 bude moderovať diskusiu na tému “Môže nájsť prírodovedec uplatnenie v zdravotníctve?”.

Simona Šintalová

Simona sa viac ako 5 rokov venuje marketingu vo vzdelávaní. Na Univerzite Komenského riešila nábor študentov, mala online reláciu o vede a posledný rok a pol viedla komunikačný tím. Stála pri rebrandingu univerzity, organizovala TEDxUniverzitaKomenského a prilákala rekordný počet stredoškolákov na deň otvorených dverí. Aktuálne je Head of Marketing v DASATO, kde sa stará o komunikáciu a rast organizácie.

Na NextStep Science Conference 2025 bude moderátorkou večera.

Workshopy

(Ne)Workshop: AI nástroje vo výskume: praktické tipy a triky

čas: 16:30-17:30

trvanie: 60min

kapacita: 20

Miestnosť: Červená knižnica (B2-303)

Pridaj sa k nám na 1-hodinový (Ne)Workshop, kde spoločne objavíme, ako AI mení akademickú prax! Vzájomne sa budeme inšpirovať a experimentovať. Preskúmame, ako písať detailné laboratórne protokoly, vytvárať domáce úlohy, grantové žiadosti a populárno vedecké texty, ktoré zaujmú. Diskutujeme o možnostiach optimalizácie práce a zároveň sa pozrieme na limity veľkých jazykových modelov a techniky obchádzania cenzurovaných odpovedí pre vedecké účely. Príď a buď súčasťou interaktívnej kolaboratívnej explorácie, kde sa učíme jeden od druhého!

Prineste si so sebou laptop, a ak treba predlžovačku.

Nie sú potrebné pokročilé znalosti, stačí základ a ochota sa učiť.

Odporúčame nainštalovať doma LM Studio a vytvoriť si účet zadarmo registráciou na https://openai.com/ a https://chat.deepseek.com/  

Budúcnosť vesmírnych technológií

čas: 16:30-17:30

trvanie: 60min

kapacita: 20

Miestnosť: CPS+ (B1-322)

Autonómne vesmírne misie vyžadujú pokročilé softvérové riešenia pre riadenie dopravy, logistiky a odstraňovania vesmírneho odpadu. Workshop Space ScAvengers predstaví, ako môžu kolaboratívne multi-agentové systémy, umelá inteligencia a simulácie v reálnom čase umožniť plne automatizované operácie na obežnej dráhe. Diskutovať budeme o trendoch v autonómnych vesmírnych misiách, výzvach vesmírnej infraštruktúry a príležitostiach pre budúce podnikanie v tejto oblasti. Ak Vás zaujíma softvér, ktorý riadi budúcnosť vesmíru, tento workshop Vám priblíži technologické trendy a praktické aplikácie, ktoré budú formovať nové vesmírne trhy. Pripojte sa k nám a objavte, ako môže práve Vaša generácia formovať budúcnosť vesmírnych technológií!